Wierzba wypuści nawet spośród patyczka pędu.

Wierzba wypuści nawet spośród patyczka pędu.

Mając na uwadze to, możemy z niej skomponować ponadprzeciętne formy ogrodzeń. Z tej przyczyny nasze ogrodzenie posiądzie niespotykany charakter oraz będzie się faworyzować pośród żywopłotów w sąsiedztwie.

Rosnące na polach oraz podmokłych bagnach wierzby od antycznych czasów zagościły w naszych ogrodach. Polubiliśmy je poprzez specyfikę i charakterystyczne kociaczki. Nie są uciążliwe, pożądają wyłącznie wiele nawodnienia oraz nie dużo światła. Nasycą się poniekąd wszelką glebą.


Mało roślin podoła także tak samo szybko pobudzać utracone pędy oraz gałęzie. Wierzby nadzwyczaj bezproblemowo rekonstruują również swój system korzeniowy. Wystarczy, że ucięty względnie nawet ułamany odrost zagłębiony w słotnej glebie po jakimś czasie ukorzeni się i zwróci zaczątek nowej roślinie. Wybitna osoba wpadła na idea, by z wierzb robić plątane sztachety w ogrodzeniu bądź parkany zaciemnione liśćmi. Na pewno wskazane jest dysponować tak kreatywne ogrodzenie. Najprzyzwoiciej do zainstalowania takiego ogrodzenia zastosować następujące typy wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), zwana konopianką, i jej mnogie mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba fiołkowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszystkie te typy wierzby na ogrodzenia mają kilka zespołowych cech:

dają proste, długie oraz wielce elastyczne pędy – na skutek tego można bez trudności kształtować kształt ogrodzenia;
migiem odrastają po ścięciu- w skrótowym okresie zdołamy wypleść zupełne przęsło na płot;
niezmiernie łatwo się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej zdolności do założenia takiego ogrodzenia wykonanego z wierzby.

Kiedy mamy już projekt na formę ogrodzenia, musimy postarać się o stosowne wierzbowe pędy na płot. Na nieszczęście, natrafienie ich w wymogach zwyczajnych jest syzyfowe, ponieważ dziko narastające krzewy okazjonalnie emitują niezwykle długie oraz proste pędy. Najprawidłowiej jest zaprojektować prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na konsekwencja będzie trzeba poczekać parę lat.

W celu rozwiązania plantacji wierzby na ogrodzenie wyselekcjonujmy pierw lokalizację w skwerze, niewiele przez nas uczęszczane i mało widoczne.Wiosną, w marcu czy też w kwietniu, posadźmy tam flancy, z których wyrosną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze sadzonek wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne gałązki rozciągłości 25-30 cm, które zdołamy zdobyć spośród dziko rosnących roślin. Zanim posadzimy powinno się je zanurzyć na 24 godziny w głębi, ażeby się odpowiednio napiły, po czym wkopać w ziemię, właściwie tak aby górował tylko ostatni pączek. Musimy pamiętać, iż rośliny ekspresowo się zagęszczają, więc powinny rozwijać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok albo dwa folgujemy roślinom bez ograniczeń stawać się, po czym ścinamy je| na stopień ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą trwałe, proste pędy, jakich wiosenką następnego roku możemy użyć do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie witki sporadycznie przewyższają 2m, przeto na dłuższe musimy poczekać przynajmniej jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny otrzymamy od kilku aż do kilkunastu witek, jakie wolno użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s