Zielone płot z krzaków liściastych czy iglastych, niskopienne bądź wysokie? Które płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? Natomiast jak je usadowić w gruncie i doglądać?

Żywe ogrodzenie Poznań z krzewów liściastych czy iglastych, niskopienne bądź wysokie? Jakie płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? A w jaki sposób je posadzić i doglądać?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia Poznań. Upiększa zieleniec, osłania nas przed miejskim zgiełkiem, kurzem, spalinami, oraz wzrokiem sąsiadów. Dostarcza miły cień, zapewnia schron ptakom. Żywopłot amortyzuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które są za litym murem ogrodzeniowym. Jednak przed jego założeniem musimy podjąć decyzję, jaką funkcję ma pełnić w skwerze. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, bądź zastępować ogrodzenie, bądź wspomóc w rozdziale skweru na mniejsze części i stworzeniu nastrojowych zaułków? Powinniśmy również postanowić, jaką ogrodzenie będzie miało docelową wysokość. Od tego zależy wybór wariantu rośliny czy też krzaku.

Ogromną zaletą ogrodzeń z drewek a także krzaków iglastych jest ich całoroczna zieleń. W czasie jak szpalery z gatunków zrzucających listowie zimą staną się ażurowe, z iglaków dalej dobrze osłaniają nas przed wzrokiem wścibskich.

Panuje osąd, iż najbardziej odpowiednie na tego typu żywopłoty są tuje o kolumnowym pokroju, np. odmiany „Smaragd” oraz „Spiralis”, jakie bez przycinania trwają wąski kształt. Jak zdobędą należytą wielkość wycinamy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy czy świerki żądają systematycznego strzyżenia.

Na zielone sztacheta PCV preferujemy iglaki wytrzymałe na zimno. Delikatne tuje wschodnie i cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Ujmą takich nasadzeń jest całkiem wysoka cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich często przycinać.

Na zielone ogrodzenie Poznań z drzew liściastych wybieramy rodzaje, które mają uniesione pędy a także odpowiednio się rozkrzewiają po przycięciu. W tej roli najprawidłowiej sprawdzają się odporne na przymrozki buki a także graby.

Takie drzewa, regularnie strzyżone, dobrze gęstnieją, wskutek czego pozyskane z nich zielone ogrodzenia, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeśli wyselekcjonujemy gatunki z kolcami, takie jak igliczna czy robinia, wtedy przez płot nie przedostanie się ani człek, ani zwierzak.

Zależnie od dynamiki przyrostu danego gatunku mamy z nich zielone ogrodzenia o wielorakiej wielkości. Małe (30-60cm) szpalery spośród berberysów robią za obramowanie rabat tudzież ścieżek, oddzielają od siebie poszczególne części ogrodu. Takie ozdobne ogrodzenia prezentują się najodpowiedniej, jak je regularnie strzyżemy.

Z gatunków osiągających większe rozmiary, takich jak ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, zdołamy otrzymać całkiem duże żywe ogrodzenia wysokości 1,5 – 2m. Jeżeli mają izolować skwer od ulicy, obcinamy je nadając regularny kształt.

Kiedy posadzimy z nich żywe ogrodzenie w głębi ogrodu, możemy je prowadzić w postaci swobodnej.

Bez przycinania rozkrzewiają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. Owo wyjście zdaje porządnie egzamin też w przypadku krzewów fascynująco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Wprawdzie te rodzaje można także strzyc, jednak wtenczas o wiele lepiej kwitną.

Na zielone ogrodzenia Poznań rekomendowane są też krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na płoty najakuratniej nadaje się u nas bukszpan, i ostrokrzew Meservy. Tymczasem i one po srogich zimach bywają czasami oszpecone przez listowie. Na zachodzie Europy modne są zielone sztacheta z plastiku z laurowiśni czy też zimozielonych rodzajów berberysów. Na nieszczęście , w krajowych warunkach klimatycznych ich listowie nagminnie brązowieją z powodu mrozów. Tym samym, jeżeli już zdecydujemy się na taki płot, winien być on niewysoki (do 60-80cm), aby można go było opatulić na zimę agrowłókniną oraz bez trudu wyciągnąć spierzchnięte części.

Jeśli chcemy uzyskać wyjątkowo ozdobny parkan, należałoby posadzić naprzemiennie dwie względnie trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy wznosimy zielony płot z gatunków zrzucających listki na zimę, zyskownie jest obsadzić go drugim, niewielkim, np. spośród iglaków albo zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone sztacheta Winylowe strzyżone z wyobraźnią- z kędzierzawą liną „grzbietu” albo wystrzyżonymi wieżyczkami. Powinno się im jednakże poświecić dużo czasu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s